Autor CREA

Magazyn dla kobiet kreatywnych CREA CREA GdyKobietyTworza.pl powstał by promować twórczość kobiet oraz inspirować, edukować i zachęcać kobiety do realizacji własnych pasji i marzeń. CREA to artykuły na temat reklamy, marketingu, psychologii sukcesu, to prezentacja twórczych kobiet, galeria sztuki i sklep kreatywny.

| PORTFOLIA| WYDARZENIA| ZGŁOŚ PORTFOLIO >
Znajdujesz się na: Strona główna»Wydarzenia»Konkursy»Konkurs fotograficzny Niebieska Flasza

Konkurs fotograficzny Niebieska Flasza

Sto lat temu, w 1914 roku, powstało jedno z najsłynniejszych dzieł polskiej fotografii artystycznej: kompozycja Niebieska flasza, której autorem jest Henryk Mikolasch (1872-1931). Unikatową odbitkę tej fotografii autor wykonał w technice trójwarstwowej gumy, czyli przy użyciu światłoczułych związków dwuchromianu zawieszonych w roztworze gumy arabskiej. Technika ta umożliwia wprowadzanie różnych pigmentów w kolejnych etapach i ostateczne uzyskanie wielobarwnego obrazu. Gumy uważane były za sztandarową manifestację estetyki piktorialnej, która w fotografii artystycznej święciła największe triumfy w początkach XX wieku.

Henryk Mikolasch od 1903 roku był wiodącą postacią w Lwowskim Towarzystwie Fotograficznym, a od 1921 roku był także wykładowcą fotografii na Politechnice Lwowskiej. Po II wojnie światowej znaczny zespół fotografii Henryka Mikolascha, w tym Niebieska flasza, znalazł się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Muzeum pragnie uczcić tego artystę, przy okazji wspomnianej rocznicy, poprzez ogłoszenie konkursu na współczesne prace fotograficzne inspirowane tego rodzaju tradycją. Nie oczekujemy bezpośredniego naśladownictwa historycznego wzoru Niebieskiej flaszy, ale prac kreatywnie odnoszących się do związanych z tym wzorem ogólnych artystycznych zagadnień, takich jak: motyw martwej natury, celowość stosowania specjalnych technik fotograficznych, problem żywotności tradycji piktorialnej, czy też innych kwestii, które autorzy uznają w tym kontekście za znaczące dla siebie.

Organizatorem konkursu jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Konkurs adresowany jest do wszystkich zainteresowanych fotografią z Polski i zagranicy – tak do fotoamatorów, jak i profesjonalistów. Każdy indywidualny uczestnik może przedłożyć do konkursu tylko jedną, samodzielnie wykonaną fotografię w dowolnej technice.

Etap I konkursu trwa od 1 marca 2014 do 31 sierpnia 2014.

W tym etapie uczestnicy przesyłają propozycje prac w formie plików cyfrowych na adres e-mailowy: niebieska.flasza@gmail.com

Szczegółowe informacje na stronie Organizatora >>>

Related posts

Leave your comment

Your Name: (required)

E-Mail: (required)

Website: (not required)

Authorization code from image: (required)


Message: (required)

Send comment