Autor Elżbieta Krzyżaniak-Smolińska

Elżbieta Krzyżaniak-Smolińska jest specjalistką terapii jogą, medytacji, psychologii jogi i pracy z ciałem. Jest trenerem jogi w nurcie Sri Sri Joga. Specjalizuje się w zajęciach jogi dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane, depresje. Naucza medytacji oraz pracy z oddechem. Prowadzi szkolenia dla biznesu.

Podróżniczka, rekordzistka księgi Guinnessa w 2002 roku, zdobywca Mont Blanc, przepłynęła wpław rzekami Wartą i Odrą do Morza Bałtyckiego oraz Wisłą do Morza Bałtyckiego, w sumie 1500 km.

Przewodnik duchowy, autorka książki W cudzych butach.

| PORTFOLIA| WYDARZENIA| ZGŁOŚ PORTFOLIO >
Znajdujesz się na: Strona główna»Czytelnia»Recenzje Książek»Joga na czas ciąży i porodu, Dorothy Guerra - recenzja książki okiem fachowca

Joga na czas ciąży i porodu, Dorothy Guerra - recenzja książki okiem fachowca

Zdecydowałam się napisać recenzję tej książki z uwagi na bardzo bliski mi temat jogi.

W oparciu o wieloletnie doświadczenie w pracy z kobietami w ciąży autorka Dorothy Guerra jest twórczynią metody YBM – Yoga Birth Method, (metoda Jogi podczas porodu, Przyp. redakcji), którą szczegółowo opisuje w tej książce. Dorothy Guerra to doświadczona i wykwalifikowana instruktorka jogi dla kobiet. Jest właścicielką dwóch studiów jogi, kształci instruktorów i personel szpitalny w dziedzinie jogi przedporodowej. Jest ambasadorką Birth Project (projekt narodzin, Przyp. redakcji) USA i adwokatką praw kobiet do bezpiecznego porodu w krajach rozwijających się. Często wykłada na konferencjach i jest gospodynią programu telewizyjnego Yoga Life (życie z jogą, Przyp. redakcji) w rodzinnym Toronto.

Przyznam szczerze, że lekko zmroziły mnie słowa przeczytane na samym wstępie, kończące się zdaniem: … Zarówno autor, jak i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek niepożądane skutki, powstałe w wyniku wykorzystania lub zastosowania informacji w niniejszej publikacji … Doszłam jednak po paru chwilach do wniosku, że są to amerykańskie standardy. Przecież to właśnie w Ameryce można wnieść oskarżenie o tak błahe sprawy.

Wprowadzenie zrekompensowało mi tę nutkę wyjaśnionego chłodu. Yoga Birth Mathod, to metoda zastosowania jogi podczas porodu w taki sposób, by poród stał się naturalnym i spokojnym doświadczeniem. Autorka zapewnia nas o skuteczności tej metody. Motywuje do pozostania we wspaniałej łączności z dzieckiem zachowując pełną świadomość i kontrolę nad przebiegiem tego mistycznego wydarzenia, a co najważniejsze dla wielu kobiet, które obawiają się bólu, dzieli się z czytelnikiem metodami oddechowymi i ruchowymi, które w znacznym stopniu pomogą nad niepożądanym bólem zapanować.

Autorka uświadamia także czytelnika, że poród potrafi być zdumiewający i powinien taki pozostać. Odkrycie przez Dorothy Guerra brakującego do tej pory ogniwa doprowadziło do promowania, inspirowania i inicjowania tej metody. Dzięki temu dla wielu kobiet poród naturalny stał się najradośniejszym, świadomym przeżyciem bez użycia leków. Scenariusz porodu realizujący się bezpośrednio w trakcie, dzięki temu odkryciu staje się możliwie najlepszy. Wynalazczyni wspomina szczegółowo o ośmiostopniowej ścieżce, intencjach i medytacji, którym oddaje się w pełni rodząca.

Czytając o korzyściach tej techniki objawia się perspektywa szybszych, naturalnych (wolnych od leków), świadomych narodzin, gdzie dziecko jest aktywne i w pełni przytomne podczas przyjścia na świat. Więź łącząca matkę z dzieckiem jest wynikiem medytacji i intencji z zachowaniem cech behawioralnych. W sposób bardzo prosty twórczyni YBM argumentuje zalety tej metody uświadamiając odbiorcy, że tracąc zdolność oddychania, tracimy życie, bez kontroli oddechu przy porodzie tracimy umiejętność opanowania bólu i łączności z doświadczeniami porodu. Wspominając o treningu ruchu podkreśla niezmiernie ważną jego koncepcję tłumacząc, że ruch umożliwia pokonanie bólu i nawiązanie silnej łączności z tym co się dzieje. Co za tym idzie, gdy jesteśmy w stanie rozpoznać własne fizyczne ograniczenia i predyspozycje wykorzystujemy siłę swojego stanu oświecenia.

Dlaczego oświecenia? Bo moment narodzin dziecka, gdy je po raz pierwszy trzymasz na rękach jest stanem oświecenia.

Krótko po urodzeniu dziecka zdajemy sobie sprawę, że celem ludzkiego istnienia jest coś więcej niż realizacja własnych dążeń.

Dotothy Guerra używając wiedzy z jogi, która ma ponad 5000 lat i Sutr jogi napisanej przez filozofa Patanjali w II wieku n.e oprowadza nas po jamach i nijamach, zasadach określających społeczne i osobiste prawa co ostatecznie doprowadza do ścieżki porodowej z zachowaniem jej norm. Asany (pozycje jogi) zostały szczegółowo i przejrzyście opisane. Dlatego osoba, która nigdy nie ćwiczyła jogi posługując się konkretnym i prostym schematem, który jest jednocześnie dogłębny w swym działaniu, nie będzie miała żadnego problemu, by z powodzeniem tę technikę zastosować.

Pragnę wspomnieć o historiach porodu, jakie opisuje nam autorka w swoim dziele. Są one żywym dowodem na to, że YBM jest kunsztem prowadzącym do uczucia wdzięczności i spełnienia rodziny, które się na nią zdecydowały. Dlaczego rodziny, a nie rodzącej? Autorka nie pomija ważnej roli jaką odgrywa osoba towarzysząca przy porodzie. Co dla mnie było bardzo dużym zaskoczeniem, a jednocześnie pewnego rodzaju objawieniem, to przedstawienie roli duoli, czyli osoby, która wspiera wybór rodzenia rodzicielki, pomagającej także optymalnie przejść przez cały proces. Rolą duoli jest bezpośrednie przynoszenie ulgi zarówno rodzącej, jak i jej partnerowi, którego uczestnictwo może nieść za sobą jego indywidualne lęki i odmienne zmartwienia.

Kolejnym zaskoczeniem było dla mnie osobiście ( rodziłam ponad 20 lat temu) przygotowanie planu porodu. To bardzo dobry sposób na ustalenie jego przebiegu i poinformowanie o tym w formie pisemnej lekarzy, pielęgniarki i grupę wspierających. Bezcennym darem jest tego rodzaju dookreślenie się, ponieważ jest to jeden z najważniejszych dni w życiu i jedna z ważniejszych decyzji. Od tego planu zależeć będzie cały przebieg porodu.

Moim skromnym zdaniem treść tej książki wnosi nowe światło i nowe spojrzenie na cud, jakim jest przyjście dziecka na świat z zachowaniem wysokiej wrażliwości na dobro dziecka i matki. Po przeczytaniu tej pozycji nie mam żadnych wątpliwości co do korzyści, które za sobą niesie technika YBM. Autorka pokazała nam akt narodzin z ziemskiego i duchowego punktu, co dla mnie osobiście ma największe znaczenie. Nie istniejemy bowiem tylko na poziomie ciała. Mamy, aż 7 poziomów istnienia i po przestudiowaniu tej pozycji odnoszę wrażenie, że o wszystkie te poziomy promotorka YBM zadbała.

Zachęcam gorąco do zapoznania się z tą książką. Zapewnia ona spokojną ciążę oraz odkryje naturalne, świadome techniki porodu.

MOJA OCENA KSIĄŻKI 5+ (w skali 6 stopniowej)

O AUTORCE

Dorothy Guerra jest wykwalifikowaną instruktorką jogi dla kobiet w ciąży i doulą, która kontynuuje naukę na kierunku położnictwa. Jest właścicielką dwóch studio jogi, prowadzi zajęcia przygotowujące pary do porodu metodą jogi (The Yoga Birth Method), kształci instruktorów i personel szpitalny w dziedzinie jogi przedporodowej w Ameryce Północnej.

Często wykłada na konferencjach i jest gospodynią programu telewizyjnego Yoga Life w jej rodzinnym mieście Toronto w Kanadzie. Jest również ambasadorką Birth Project USA oraz adwokatką praw kobiet do bezpiecznego porodu w krajach rozwijających się.

Twórczyni the Yoga Birth Method naucza instruktorów jogi, doule, personel prowadzący szkoły rodzenia i innych specjalistów z dziedziny położnictwa, jak stosować jej metodę. Więcej informacji o autorce znajduje się na stronie

Joga na czas ciąży i porodu, Dorothy Guerra została opublikowana przez , które specjalizuje się w publikacji książek z dziedziny:

  • ezoteryka – magia, rozwój duchowy, anioły i medycyna naturalna,
  • literatura dla młodzieży,
  • poradniki dotyczące zdrowego odżywiania i odchudzania
  • poradniki motywacyjne o nauce osiągania sukcesu,

 

Joga na czas ciąży i porodu; Dorothy Guerra; recenzja książki; Elżbieta Krzyżaniak; rozwój osobisty; trener jogi; bezpieczny poród; promocja twórczośco kobiet; magazyn dla kobiet; CREA Gdy Kobiety Tworzą

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Illuminatio >>>

Jeżeli uznasz ten artykuł za wartościowy, prosimy POLEĆ go znajomym na Facebooku lub kliknij przycisk Google+. Może komuś te treści w czymś pomogą. Będziemy wdzięczni za polecenie naszego magazynu. Z góry za wszystko serdecznie DZIĘKUJEMY i zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebboku!

Related posts

Leave your comment

Your Name: (required)

E-Mail: (required)

Website: (not required)

Authorization code from image: (required)


Message: (required)

Send comment