Autor CREA

Magazyn dla kobiet kreatywnych CREA CREA GdyKobietyTworza.pl powstał by promować twórczość kobiet oraz inspirować, edukować i zachęcać kobiety do realizacji własnych pasji i marzeń. CREA to artykuły na temat reklamy, marketingu, psychologii sukcesu, to prezentacja twórczych kobiet, galeria sztuki i sklep kreatywny.

| PORTFOLIA| WYDARZENIA| ZGŁOŚ PORTFOLIO >
Znajdujesz się na: Strona główna»Sztuka i Twórczość»Malarstwo,Wybitne Artystki»Grandma Moses malarka z wyobraźnią i pasją tworzenia bez granic
Grandma Moses malarka z wyobraźnią i pasją tworzenia bez granic | Zdjęcia: Artseverydayliving.com | Pinterest | Artfixdaily.com

Grandma Moses malarka z wyobraźnią i pasją tworzenia bez granic

Dzisiejszy artykuł poświęcony jest artystce, o której nie pisze się powszechnie w podręcznikach do historii sztuki, ale moim zdaniem, powinno się pisać. Osoba wyjątkowa, Anna Mary Robertson znana jako Grandma Moses malarka z wyobraźnią, żyła w Stanach Zjednoczonych w latach 1860–1961. Jej wyjątkowość  polegała nie tylko na tym, że malowała wspaniałe, pełne uroku obrazy przedstawiające sceny z życia wiejskiego w Ameryce, ale również dlatego, iż nie mając żadnego specjalnego wykształcenia, pochodząc ze wsi, ciężko pracując całe życie, będąc matką dziesięciorga dzieci, zachowała i pielęgnowała w sobie wrodzone pragnienie do tworzenia i dopiero mając 70 lat, podjęła się malarstwa jako regularnego zajęcia.

Grandma Moses wyjątkowe kobiety artystki, malarstwo Grandma Moses

Wyjątkowe nastawienie umysłu Grandmy Moses pozwoliło jej w bardzo późnym wieku nie tylko zrealizować marzenie o malowaniu, ale i odnieść niebywałe sukcesy.

W latach 50-tych wystawy malarstwa Grandmy Moses cieszyły się tak ogromną popularnością, że odwiedzała je rekordowa w skali światowej na owe czasy ilość osób. O artystce pisano w prasie, krytycy sztuki stawiali ją za wzór innym kobietom, które z różnych przyczyn nie realizowały swoich wrodzonych pasji.

W uznaniu wyjątkowych zasług w dziedzinie sztuki i inspiracji dla innych kobiet, w wieku 88 lat Grandma Moses została uhonorowana tytułem Young Woman of the Year (Młodej Kobiety Roku – Przyp. autora) przez znany magazyn . Filadelfijski College Sztuk Pięknych uhonorował artystkę tytułem doktora Honoris Causa. To tylko kilka z wyróżnień, które stały się udziałem tej wyjątkowej kobiety.

Grandma Moses; Malarstwo; niezwykła kobieta; kobieta malarka; kobiety malarki; niezwykłe kobiety; kobiety artystki; realizowanie marzeń; kreatywność bez granic; promocja sztuki kobiet; malarstwo krajobrazowe

Malarstwo Grandma Moses to esencja autentyczności, szczerości, niewymuszonego stylu. Zero pozerstwa.

Wybrałam tę artystkę nie dlatego, że jej obrazy wyprzedzały epokę, wnosiły jakieś nowe trendy w sztuce 20 wieku, łamały bariery języka wizualnego, bądź przekraczały granice formalne. Nic z tych rzeczy. Choć niektóre z jej obrazów nie ustępują zarówno formalnie, jak i artystycznie, pejzażom słynnego Petera Bruegel’a. Malarstwo Grandma Moses reprezentuje nurt sztuki prymitywnej, przypominającej malarstwo dziecięce. Fenomenem jest jednak to, iż stworzyła je kobieta w przedziale wieku 70-100 lat! Namalowała mnóstwo pięknych obrazów, pełnych baśniowego klimatu, bezpretensjonalnych, szczerych, radosnych.

Grandma Moses wyjątkowe kobiety artystki, malarstwo Grandma Moses

Jeżeli marzysz o tym, by malować, rzeźbić, rysować, ale uważasz, że dla ciebie już za późno, by realizować swoje artystyczne pasje, pomyśl o Grandma Moses. Ja osobiście, mam dla niej najwyższe uznanie.

Źródło: Biography.com | |

Zdjęcia: Artseverydayliving.com | |

Jeżeli uznasz ten artykuł za wartościowy, prosimy POLEĆ go znajomym na Facebooku lub kliknij przycisk Google+. Może komuś te treści w czymś pomogą. Będziemy wdzięczni za polecenie naszego magazynu. Z góry za wszystko serdecznie DZIĘKUJEMY i zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebboku!

Leave your comment

Your Name: (required)

E-Mail: (required)

Website: (not required)

Authorization code from image: (required)


Message: (required)

Send comment