Autor Danuta Antas

Artysta , filolog j. angielskiego, twórca oraz autorskich projektów graficznych cechujących się odważnym designem i specyficzną, trudno uchwytną atmosferą. Promotorka kultury i twórczości kobiet. Stworzyła magazyn CREA Gdy Kobiety Tworzą, publikuje artykuły o sztuce, fotografii, marketingu internetowym. Wyróżniana na prestiżowych międzynarodowych konkursach fotograficznych. Miłośnik przyrody, dobrej książki i ambitnego filmu, właścicielka 2 psów i 3 kotów.

| PORTFOLIA| WYDARZENIA| ZGŁOŚ PORTFOLIO >
Znajdujesz się na: Strona główna»Czytelnia»Kobiety Czytają,Recenzje Książek»W cudzych butach, Elżbieta Krzyżaniak - recenzja książki
W cudzych butach, Elżbieta Krzyżaniak - recenzja książki | Grafika

W cudzych butach, Elżbieta Krzyżaniak - recenzja książki

Widziałeś obraz Van Gogh’a przedstawiający jego but? To jedno z najrzadszych dzieł sztuki. Pokazuje tylko stary but – wymęczony, smutny, jakby na progu śmierci. Tylko stary but, ale kiedy na niego popatrzysz, poczujesz go i widzisz, jakie musiał mieć długie i nudne życie. Jest tak smutny, aż prosi się, by odebrać mu życie, tak zmęczony, ze zszarpanymi nerwami, jak u starego człowieka … stary but. Ten obraz należy do najbardziej oryginalnych dzieł sztuki. Jak mógł widzieć go Van Gogh?

Ty masz jeszcze starsze buty, bardziej zmęczone, martwe, smutniejsze, przygnębione. Nigdy tak na nie nie patrzyłeś, na to, co im zrobiłeś, jak je traktowałeś. Buty mogą opowiedzieć historię całego twojego życia, ponieważ należą do ciebie. Mogą o tobie wszystko powiedzieć. Gdyby umiały pisać, napisałyby najbardziej autentyczną biografię osoby, z którą musiały żyć, każdy jej nastrój, każdą minę. (Osho Trzecie oko – brama postrzegania pozazmysłowego)

Zastanawiasz się pewnie dlaczego Van Gogh, dlaczego obraz przedstawiający buta. Przecież Van Gogh słynie z innych obrazów, malował piękne kwiaty, pejzaże, portrety. To nie przypadek, że obraz buta przywołałam dzisiaj za pomocą słów Osho. Ma to związek z pewną książką, pewną osobą i jej historią.Ostatnio spotkała mnie wyjątkowa przyjemność. Otrzymałam do zrecenzowania książkę – debiut, pani Elżbiety Krzyżaniak-Smolińskiej zatytułowaną W cudzych butach. Czytając ją przyszło mi na myśl skojarzenie pewnego rodzaju zbieżności ludzkich losów. Van Gogh, utalentowany malarz, którego umysł i duch trawiony potężną pasją tworzenia, osobistym dramatem, chorobą, głodem, doprowadza go do momentu, gdy zatrzymuje się i patrzy na swój stary but, jak na kronikę swoje go życia. Maluje obraz będący zapisem myśli, refleksji, przeżyć – zapisem losu człowieka.

Pani Elżbieta w swojej książce, ujmuje równie wielką pasję poznania prawdy, zrozumienia siebie i swojego życia. Wycieczka W cudzych butach, to tylko początek. Podróż w głąb siebie pozwala jej odkryć niezwykły świat, pozwala też jej wchodzić na coraz wyższe poziomy rozumienia, już nie tylko siebie, ale przede wszystkim otaczającego ją świata i ludzi, ich losów, zachowań – tych pełnych miłości i tych, które kaleczą pozostawiając blizny do końca życia.

Autorka w trakcie tej podróży przekracza granice swoich – ludzkich możliwości i gdy osiąga kolejny spektakularny sukces, zaczyna rozumieć, że w rzeczywistości oszukuje siebie, że każdy kolejny wyczyn, to forma ucieczki przed prześladującymi ją koszmarami. Zaczyna pytać, szukać odpowiedzi, kwestionować i mierzyć się z własnymi ograniczającymi przekonaniami, by w końcu osiągnąć stan pogłębionej świadomości, pozwalający jej wybaczyć tym, którzy ją w życiu najbardziej zranili, pozwalający jej spojrzeć na siebie samą oczyma pełnymi akceptacji i miłości. Wszystko po to, by w końcu osiągnąć stan pogłębionej empatii, umożliwiający jej odczuwanie emocji innych ludzi, jak sama to pięknie nazwała, stan pozwalający jej przejść się w cudzych butach i spojrzeć na życie innych ludzi bez oceniania ich.

Elżbieta Krzyżaniak-Smolińska stara się zrozumieć zawiłe losy ludzi i znaleźć odpowiedź na pytanie, co doprowadza człowieka do krawędzi, po przekroczeniu której potrafi on wyrządzać zło tym, których powinien obdarzać bezwarunkową miłością – swojej żonie, dzieciom. Potrafi niszczyć swoje własne życie, innych ludzi, planetę, która go żywi.

Już dawno zauważyłam, że ludziom łatwo jest kochać kogoś, kto jest dla nas dobry, łagodny, niewymagający, kto spełnia nasze oczekiwania Ale niewielu z nas jest zdolnych pokochać kogoś, drastycznie nie spełniającego tych parametrów. Ale miłość prawdziwa, ta, o której pisze Św. Paweł w liście do Koryntian „wszystko znosi, wszystko wybacza.

Tak, prawdziwa miłość – rozumiejąca i nieoceniająca – we wrogu, ciemiężycielu, potrafi dostrzec człowieka wystraszonego, skrzywdzonego. Prawdziwa miłość potrafi takiej osobie podać rękę. I właśnie taką miłość odkrywa w swej podróży w głąb siebie, autorka książki W cudzych butach, pani Elżbieta Krzyżaniak-Smolińska.

Osiągając stan pogłębionej świadomości, nic w życiu nie jest i nie będzie takie samo. Uświadamia nam to druga część wspomnianej książki, gdzie autorka stawia mnóstwo ważnych pytań, kierując w ten sposób uwagę czytelnika na najistotniejsze w życiu sprawy.

Przechodząc się W cudzych butach autorki, czytelnik ma możliwość zajrzeć za ograniczającą go zasłonę nieświadomości i dostrzec inny wymiar życia własnego i innych ludzi, stając się człowiekiem przez duże C.

W moje ocenie W cudzych butach, debiutowa książka Elżbiety Krzyżaniak-Smolińskiej, choć moim zdaniem ma kilka drobiazgów wartych dopieszczenia, wyłapanych moich wnikliwym okiem, jest pozycją bardzo wartościową, poruszającą w równym stopniu serce, jak i umysł. Napisana jasnym, wyrazistym językiem, gdy trzeba, nawet bardzo mocnym, innym razem subtelnym, przeplatana gdzieniegdzie szczyptą humoru i zdrowego dystansu. Książka, która porusza tematy ważne, tematy tabu, trudne, czasami niewygodne. Czytelnik na pewno nie przejdzie obok opisanych w tej książce historii obojętny, a po jej przeczytaniu nie pozostanie tą samą osobą. Pomimo bardzo trudnych spraw poruszonych przez autorkę, jak zdrada, molestowanie dziecka, przemoc fizyczna, bezdomność, książka ma bardzo pozytywny wydźwięk.

MOJA OCENA KSIĄŻKI 5 (w skali 6 stopniowej)

O AUTORCE – Elżbieta Krzyżaniak-Smolińska jest specjalistką terapii jogą, medytacji, psychologii jogi i pracy z ciałem. Jest trenerem nauczycieli jogi w nurcie Sri Sri Joga. Specjalizuje się w zajęciach jogi dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane, depresje. Naucza medytacji oraz pracy z oddechem. Prowadzi szkolenia dla biznesu.
Podróżniczka, rekordzistka księgi Guinnessa w 2002 roku, zdobywca Mont Blanc, przepłynęła wpław rzekami Wartą i Odrą do Morza Bałtyckiego oraz Wisłą do Morza Bałtyckiego, w sumie 1500 km.
Przewodnik duchowy, autorka książki W cudzych butach opublikowanej w 2014 roku oraz tekstów do medytacji Medytacja dla każdego, Medytacja miłości, Trening autogenny, Jestem wiatrem, 7 poziomów istnienia
Strona internetowa: www.csc-energia.com.pl | wcudzychbutach.pl

Jeżeli uznasz ten artykuł za wartościowy, prosimy POLEĆ go znajomym na Facebooku lub kliknij przycisk Google+. Może komuś te treści w czymś pomogą. Będziemy wdzięczni za polecenie naszego magazynu. Z góry za wszystko serdecznie DZIĘKUJEMY i zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebboku!

Danuta AntasAbout post author
Related posts

Leave your comment

Your Name: (required)

E-Mail: (required)

Website: (not required)

Authorization code from image: (required)


Message: (required)

Send comment